Świnoujście – wakacyjna stolica żagli

W letnim okresie Świnoujście zamienia się w polską stolicę żeglarstwa. Od czerwca do sierpnia na wodach zalewu Szczecińskiego i Morza Bałtyckiego w okolicach miasta odbywa się kilka regat o międzynarodowej renomie. Do największych wydarzeń sezonu trzeba zaliczyć Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race, Regaty Unity Line, Sail Świnoujście oraz Dni Morza.

Pierwsze dni wakacji to w Świnoujściu szereg imprez, odbywających się w ramach wydarzenia – "Dni Morza". Największą atrakcją jest możliwość zwiedzania okrętów Marynarki Wojennej, bowiem w ramach tej imprezy swoje święto obchodzi wojsko. To niezwykła gratka nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców. Przy okazji organizowanych jest wiele wydarzeń o charakterze rozrywkowym: koncerty, konkursy, wystawy o tematyce marynistycznej oraz imprezy dla najmłodszych.

W ten sam weekend co Dni Morza, rozgrywane będą regaty w ramach Klubowych Mistrzostw Polski. To jedyne ogólnopolskie zawody żeglarskie, w których udział bierze aż 16 klubów z całej Polski. Jedna z największych imprez żeglarskich w Świnoujściu są Regaty Unity Line, które odbywają się na początku sierpnia (11-14/08-2016). Z każdym rokiem impreza się rozrasta. Obecnie to zawody, w których startuje ponad 120 jednostek z Polski, Niemiec, Czech i Danii. Te widowiskowe regaty u wybrzeży Świnoujścia mogą być podziwianie przez kibiców z plaży.

Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race to prestiżowe zawody żeglarskie z międzynarodową obsadą najlepszych żeglarzy, zarówno tych pływających po morzach, jak i oceanach. Wyścig na trasie Świnoujście – Christianso – Świnoujście to niesamowita okazja, aby podziwiać największe i najszybsze jachty oraz ich sterników. Rozgrywane sierpniu w Świnoujściu regaty to jedna z największych tego typu imprez na Bałtyku. W okresie zawodów (w roku 2016 odbędą się miedzy 15 a 20 sierpnia) do miasta ściąga cała elita skipperów z całego świata oraz tłum miłośników regat.

Sail Świnoujście, które w roku 2016 pokrywa się z wyścigami Polonez Cap to święto miłośników żagli, szant oraz morskich klimatów. Jarmarki, festyny i koncerty to tylko cześć atrakcji, na które turyści mogą liczyć, zwiedzanie zacumowanych jachtów przy brzegu i podziwianie marynarzy przy pracy to, to co czeka odwiedzających miasto w czasie Sail.

Mimo faktu, że baza noclegowa Świnoujścia [https://meteor-turystyka.pl/] jest jedną z największych na polskim Wybrzeżu, to w czasie żeglarskich imprez można mieć spore problemy ze znalezieniem wolnego miejsca. To obok długiego sierpniowego weekendu okresy, kiedy ciężko o wolne pokoje i noclegi w Świnoujściu. Przyjazd „w ciemno” może więc okazać się w tych okresach bardzo ryzykownym pomysłem. Decydując się na przyjazd zwłaszcza w sierpniu trzeba wcześniej zadbać o nocleg. Świnoujście jest w czasie regat i festiwali bardzo oblężone.

2 przemyślenia nt. „Świnoujście – wakacyjna stolica żagli

  1. Ja byłam w zeszłym roku i wszystko super, ale zatrzęsienie turystów.

Dodaj komentarz